وبلاگ hendeseh7

کتاب هندسه‌ی ناب

در گفتگوهایی که شد، بسیاری از دانش‌آموزان به هندسه‌ی ناب علاقه نشان دادند. ولی در برنامه‌ی درسی مدرسه قرار نیست که وقت زیادی برای تدریس هندسه‌ی ناب بگذاریم. (هندسه‌ی ناب یعنی هندسه‌ی درست و منطقی که در آن اصل‌ها بیان می‌شوند و پس از آن همه‌ی قضیّه‌ها به کمک اصل‌ها و بدیهیّات اثبات می‌شوند. عبارت "هندسه‌ی اصل موضوعی" برای این نوع هندسه شناخته شده‌تر است.) و بنا براین گروهی از دانش‌آموزان درخواست کردند که کتابی در این زمینه معرّفی شود.

فهرست قضیّه‌ها

فهرست قضیّه‌هایی که مجاز به استفاده از آن‌ها هستید در یک پی‌دی‌اف آماده است. ببینید.‏

راستی! پیش‌تر برخی از این قضیّه‌ها را توانستید با هندسه‌ی ناب اثبات کنید.  به نظر شما کدام یک از قضیّه‌های فهرست شده در این پی‌دی‌اف در جای خود ننشسته‌اند؟ یعنی باید جای آن‌ها در فهرست جا به جا شود؟

تمرین 3 هندسه هشتم

تمرین هفته دوم هندسه هشتم را از اینجا دریافت کنید.

تمرین 2 هندسه هشتم

تمرین هفته دوم هندسه هشتم را از اینجا دریافت کنید.

تمرین المپیاد ریاضی

قابل توجه دانش‌آموزان المپیاد ریاضی پایه نهم

امّا و اگر در صعود والیبال ایران

سلام

مطالعه‌ی هندسه در تابستان

سلام

بالاخره امروز پیشنهاد خودم را برای مطالعه‌ی هندسه در تابستان نوشتم. یادم هست که می‌خواستم برای تعطیلات نوروز این پیشنهاد را بنویسم. ببخشید. یک سر دارم و سه چهار تا سودا.

برشی از یک مکعّب و شما

در سه نوشته‌ی پیشنم (برشی از یک مکعّب، روش نخست، برشی از یک مکعّب، روش دوم، برشی از یک مکعّب، روش سوم و بالاخره برشی از یک مکعّب، روش چهارم) چهار راه برای پیدا کردن یک برش نوشتم. از شما چه پنهان که کار نوشتن و رنگ و لعاب شکل‌ها و ... ساده نیست و زمان و زحمت بسیاری برد. از این رو چنان حوصله‌ای در خود نمی‌بینم که دیگر راه‌های خود را بنویسم. هر چند می‌بینم که بیش از آموزگاران خودم برای شما تلاش کردم و نوشتم.

برشی از یک مکعّب، روش چهارم

پرسش شماره‌ی 13 از پرسش‌های برش، راه سر راستی نداشت و از پرسش‌های اختیاری بود تا هر کس که خودش خواست با آن دست و پنجه نرم کند. باید برشی از مکعّب پیدا شود که نقطه‌های قرمز رنگ بخشی از آن باشند.

این جا چند روش برای پیدا کردن این برش می‌نویسم. هر چند اندازه‌ها را پیدا نمی‌کنم و این کار را به خود شما واگذار می‌کنم.

 

صفحات