درباره ما

دبیرستان انرژی اتمی ایران پس از دو دهه فعالیت خود، با تغییر نظام آموزشی در ایران، در سال تحصیلی ۹۴-۱۳۹۳ مدرسه راهنمایی یا دوره متوسطه اول پسرانه را در ساختمانی با ۱۰۰۰ متر بنا و ۲۰۰۰ متر زمین تأسیس کرد. این مدرسه دارای ۱۸۰ دانش‌آموز در پایه هفتم، هشتم و نهم است و در هر پایه تحصیلی ۶۰ دانش‌آموز در ۳ کلاس ۲۰ نفره مشغول به تحصیل هستند.

ساعت شروع به کار ۰۷:۳۰ و ساعت پایان آن ۱۴:۴۵ است. دانش‌آموزان به طور روزانه در ۶ زنگ ۵۰ دقیقه‌ای آموزش می‌بینند و مدرسه دو زنگ تفریح ۳۰ و ۴۵ دقیقه‌ای برای صبحانه، ناهار و نماز و سه زنگ ۱۵ دقیقه‌ای برای استراحت در بین کلاس‌های درسی دارد.

مدرسه دارای امکاناتی مانند آزمایشگاه درس علوم، سایت کامپیوتر، کارگاه کار و فناوری، نمازخانه، کتابخانه، سالن غذاخوری، بوفه مواد غذایی، گرمکن غذا و کمد دانش‌آموزی و همچنین زمین‌های ورزشی روبازِ بسکتبال، والیبال، هندبال و فوتبال است. 

از روز شنبه تا چهارشنبه ۳۰ زنگ آموزشی برقرار است و دانش‌آموزان طی این روزها علاوه بر آموزش درس‌های ملی، در درس‌هایی مانند استدلال، مفاهیم ریاضی، کامپیوتر، المپیادهای ریاضی، فیزیک، شیمی، نجوم، زیست‌شناسی و ادبیات آموزش می‌بینند. علاوه بر این در روزهای پنجشنبه چهار زنگ کلاس درسی برای دانش‌آموزان پایه هشتم و نهم برگزار می‌شود.

برای فراگیری زبان خارجی، دانش‌آموزان علاوه بر آموزش زبان‌های عربی و انگلیسی که جزء برنامه دروس ملی است، این اختیار را دارند که در کلاس زبان آلمانی شرکت کنند. همچنین کلاس‌های ورزشی در هر پایه تحصیلی، دو زنگ در هفته به یکی از رشته‌های بسکتبال، هندبال و والیبال اختصاص دارد.

علاوه بر کلاس‌های اصلی که در ساعت رسمی مدرسه برگزار می‌شود، دانش‌آموزان می‌توانند به صورت خودجوش در گروه‌های بیش از ۱۰ نفر، تقاضای برگزاری کلاس‌های بیشتر با عنوان انجمن را در موضوعات مختلف مطرح کنند.

مشق دانش‌آموزان به طور روزانه حدود ۲ ساعت یا کمتر به صرف وقت در منزل نیاز دارد و دانش‌آموزان باید آن را روی برگه‌های مخصوصی که توسط مدرسه در اختیار آنان قرار می‌گیرد بنویسند و هر روز صبح پیش از آغاز فعالیت مدرسه آن را در صندوق مربوط به هر معلم بیاندازند. 

برای آموزش دانش‌آموزان علاوه بر کتاب‌های وزارتی که توسط خود دانش‌آموزان تهیه می‌شود، بنا به سفارش معلمان، کتاب‌هایی به عنوان کتاب‌های تکمیلی توسط مدرسه از بازار کتاب‌های کمک آموزشی تهیه می‌شود و در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

آزمون‌های مدرسه شامل آزمون‌های پایان ترم و میان ترم است. آزمون‌های پایان ترم هم‌زمان با مدارس کل کشور در دی‌ماه و خردادماه و آزمون‌های میان ترم معمولاً در آبان‌ماه و فروردین‌ماه برگزار می‌شود. سؤالات آزمون‌های میان ترم مطابق سطح آموزشی مدرسه و دشوارتر از سؤالات آزمون‌های پایان ترم است.

مدرسه دارای معلمان باسابقه و باتجربه است و شورای معلمان مدرسه که هر هفته برگزار می‌شود، محلی برای گفتگو و تبادل نظر درباره مسائل مختلف در باب مدرسه و آموزش و پرورش است. همچنین کارمندان مدرسه عبارتند از مدیر، معاون اجرایی، معاون آموزشی، معاون فرهنگی، معاون هنری، معلم راهنما و نماینده معلمان که به طور تمام وقت در استخدام مدرسه هستند. مدیر و تمام معاونان مدرسه از دبیران مدرسه هستند و ساعت‌هایی را در کلاس‌های درس حضور دارند.

دانش‌آموزان در هر سال تحصیلی گروه‌هایی را تشکیل می‌دهند تا در مسابقات گروهی با نام جام انرژی اتمی شرکت کنند. این مسابقات در موضوعات علمی، ورزشی، هنری و خلاقیت برگزار می‌شود.

در ماه‌های تابستان، مدرسه برای دانش‌آموزان خود شش هفته کلاس درسی دارد که طی سه روز در هفته برگزار می‌شود. در این دوره تابستانی کلاس‌های آموزشی مانند المپیادهای علمی، ریاضی، علوم، زبان خارجی، ورزش و اردوهای تفریحی برگزار می‌شود.

مدرسه انرژی اتمی از زمان تأسیس تا کنون، نظر مساعد بسیاری از محصلان کشور را جلب کرده است و دانش‌آموزان زیادی تمایل به تحصیل در مدرسه را دارند.

مدرسه انرژی اتمی یک مدرسه غیردولتی است و هزینه‌های اداره آن به وسیله شهریه دریافتی از اولیای دانش‌آموزان تأمین می‌شود. مبلغ و نحوه دریافت این شهریه تحت نظارت اداره آموزش و پرورش و انجمن اولیا و مربیان مدرسه است.